Bankovní lupič – rozhovor s vyjednávačem URN

LN: Kdo vedl samotné vyjednávání s mužem, který držel v kanceláři Komerční banky dvě ženy jako rukojmí?

Na místo dorazili lidé z URNA i pražské policejní správy v podstatě ve stejný čas. Máme to zhruba stejně daleko. Vytvořili jsme společný tým lidí, který ihned zahájil vyjednávání. Ta spolupráce velmi dobře zafungovala.

LN: Pachatelé podobných činů často žádají výměnu vyjednávače. Hovořil tento muž pouze s jedním člověkem?

Po celou dobu mluvil s jedním mužem z pražské policejní správy. Ten vyjednávač, který s ním mluvil od začátku, s ním pracoval tak dobře, že nebylo třeba dělat změnu. Mezi ním a tím člověkem vznikl tak dobrý vztah, že to nebylo potřeba. Myslím, že to byla od něj velmi dobře odvedená práce. Byl sice unavený, ale zvládl to skvěle. Vyjednávání je ale týmová práce a musím říci, že to v tomhle případě zafungovalo opravdu dobře. ani2fd383_p200912160520701_0

LN: Jak se vám vůbec toho muže podařilo kontaktovat?

Normálně po telefonu. Zavolali jsme přímo do banky na telefon do kanceláře, kde rukojmí držel. Byla to v té chvíli nejlogičtější varianta.

LN: Měnil nějak po dobu vyjednávání svoje požadavky?

Jeho základní požadavek byl odjezd z místa a předání peněz. Na tom trval v podstatě celou dobu. Stěžejní pro něj bylo, aby se dostal z místa někam pryč. To bylo i to, o čem jsme celou dobu vyjednávali.

LN: Řekl, proč to udělal? Co ho dovedlo až k tomu zoufalému činu? Údajně byl v bance poptávat se na podnikatelský úvěr již včera.

Co bylo motivem k bankovní loupeži?
Podle pachatelova advokáta Radka Chudoby muž při čtvrtečním výslechu policistům svůj čin odůvodnil tím, že ho někdo vydíral a chtěl po něm tři miliony korun. Právě tolik prý žádal za propuštění rukojmích.

„Potřeboval peníze za každou cenu, protože mu vyhrožovali likvidací rodiny,“ řekl ČTK advokát.

Motiv nebyl úplně zřejmý. My jsme s ním spíše řešili praktické věci, aby propustil rukojmí a podobně. Chvílemi byl depresivní. Bylo vidět, že byl v očividně zoufalé životní situaci, že má starosti. Konkrétní informace jsme od něj nedostali. On se o tom příliš nechtěl bavit a vždy, když jsme zabrousili na osobní záležitosti, tak se tomu snažil vyhýbat.
LN: Proč jednu z žen propustil?

Podařilo se nám to vyjednat. Bylo to z jeho strany takové gesto, měl představu, že je to vstřícný krok směrem k nám.

LN: Útvar rychlého nasazení dlouhodobě metodicky připravuje policejní vyjednávače. Jsou součástí výcviku i pravidelné kurzy, které věrně simulují podmínky únosů?

Dlouhodobě se s lidmi z jednotlivých policejních správ na podobné situace připravujeme v poměrně ostrých podmínkách. Jsou pod velkým psychickým tlakem. Cvičení se kvůli věrnosti účastní i zásahová jednotka a třeba i ostřelovači. Tento zvládnutý zásah je výsledkem takové práce. Že to takhle dobře zafungovalo, je díky tomu, že vyjednávači pravidelně pracují ve stresujících podmínkách. Tu situaci všichni prožili již několikrát, tentokrát byla naostro.

Výcvik vyjednávačů

Na vyjednávání s pachateli ozbrojených přepadení jsou policisté speciálně cvičeni, pro tyto situace mají vypracovanou zvláštní strategii. Podle odborníků je v takovém případě hlavní navázat s pachatelem kontakt a pokusit se vyjednávat. K zákroku se pak přistupuje jen v případě, že by byl ohrožen život rukojmích

„Je to možné jednoznačně považovat za velmi pozitivní vyústění velmi exponované a velmi kritické situace,“ řekla policejní psycholožka Ludmila Čírtková k tomu, že se po zásahu policie podařilo po téměř čtyřech hodinách zadržet pachatele a osvobodit i druhou rukojmí bez zranění.

Šéf Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman řekl, že se v podobných situacích vždy snaží postupovat nejmírumilovnější cestou a s pachateli vyjednávat. „Chceme vyloučit rizika, abychom neublížili rukojmím, samozřejmě i pachateli, ale prvořadí jsou rukojmí,“ uvedl Lochman. K zákroku prý přistupují až v případě, že by pachatel ohrožoval život rukojmích. Policisté z útvaru, kteří dnes zasahovali v bance na Novodvorské, prý mají na podobné případy speciální výcvik, trénovali i v zahraničí.

Vyjednávání v těchto typech situací je označováno jako „barikádové vyjednávání“, sdělila psycholožka Čírtková. Platí pro něj podle ní velmi dobře rozpracované postupy, které vycházejí z psychologického charakteru situace a z možností komunikací s cílem příznivě ovlivnit objekt vyjednávání. Z hlediska času je podle Čírtkové za velmi rizikovou považována první fáze, než dojde k navázáním kontaktu při vyjednávání.

„Při dalším vývoji vyjednávání nelze upřednostňovat faktor času, záleží samozřejmě na profilu pachatele a okolnostech, které ho k tomu činu dovádějí,“ uvedla Čírtková. Základem pro navázání kontaktu a vlastní průběh vyjednávání jsou pak cíle a motivy pachatele, které jsou představitelné.

Velmi často se pak s ním podaří vyjednat, že propustí rukojmí, což mu pak bude přičteno k dobru při následném vyšetřování.

 

Chronologie přepadení banky

10:26 : Policie dostala na telefonní lince 158 informaci o tom, že neznámý ozbrojený pachatel přepadl pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici v Praze 4, požaduje finanční hotovost a drží rukojmí

po 12:00 : Pachatel dobrovolně propustil jednu z rukojmích. Jednalo se o ředitelku banky. Stále však držel jako rukojmí zaměstnankyni pobočky. Policisté s ním vyjednávají.

14:10 : Policisté zasáhli proti pachateli. Použili výbušku. Osvobodili druhou ženu a vyvedli jí z budovy do vozu záchranky.

kolem 14:25 : Policisté zadrželi pachatele.

Zdroj:  Lidovky.cz