Vyznamenání policistů Útvaru rychlého nasazení

U příležitosti státního svátku České republiky udělil dne 28. října 2007 prezident ČR Václav Klaus medaili dvěma příslušníkům Policie České republiky. Oceněnými byli příslušníci Útvaru rychlého nasazení, kteří působili v ochranném týmu na diplomatické misi v Afghánistánu.

V úterý 1. května 2007 odpoledne se v afghánské provincii Logar dostal pod palbu vůz s českým chargé d’affaires Filipem Velachem. Ten mířil se svým dvoučlenným doprovodem tvořeným příslušníky Útvaru rychlého nasazení do města Ghazní za guvernérem stejnojmenné provincie. Během cesty bylo jejich vozidlo napadeno střelbou několika útočníků. I přesto, že byli pod palbou z ručních zbraní, kulometu a granátů, podařilo se jim ukrýt a přivolat spojenecké jednotky.

Asi 100 km jižně od Kábulu je předjel taxík. Z něho vyskočilo pět ozbrojených mužů a začalo na auto střílet. Řidič s autem, které je proti lehkým zbraním obrněné, začal ujíždět. Útočníci je začali pronásledovat a prostřelili mu pneumatiky.

Řidič s posádkou dojeli do nejbližší vesnice, kde auto postavili napříč silnice. Když útočníci vyjeli ze zatáčky, začali na ně příslušnici URNa střílet. Útočníci po tomto opětování palby zastavili a začli znovu střílet. Tentokrát použili i ruční granáty, které začli házet po dvoučlenném doprovodu tvořeném příslušníky Útvaru rychlého nasazení. Ti v sebeobraně tři útočníky zabili.

Česká posádka mezitím telefonovala o pomoc. Když ale útočníci začali pálit těžkým kulometem, musela pod palbou auto opustit. Jeho pancéřování totiž tomuto typu palby už neodolá, navíc byl vůz dost poničen. Čechům se podařilo ve vesnici ukrýt v jednom z domů. Nejdřív na pomoc přiletěla stíhačka, pak vrtulníky, pak po zemi americké síly z ISAF i afghánské bezpečnostní složky, které odvezly Čechy na americkou základnu ve městě Gardes.


Zvětšit mapu

Po celou dobu zachovali policisté naprostou profesionalitu, kterou neohrozila ani ta skutečnost, že oba byli zraněni nepřátelskou palbou. Chráněné osobě nebyla způsobena žádná újma.

oceneni-prislusniku-urny

„Jeden policista měl po výbuchu granátu poraněné oko a ucho, ale mělo by to být bez trvalých následků a druhý má střepiny v noze.“

urna-infografika